7 Ağustos 2015 Cuma

Kitap Alışverişi

  Herkese merhaba!
  Yakın bir zamanda yaptığım kitap alışverişini sizlerle paylaşmak istiyorum. Siparişi Kitapyurdu sitesinden verdim ve bu site hakkında olumlu yorumlar yapamayacağım. Neden mi ?

1) Siparişimde kapıda ödemeyi seçtim. Seçtiğimiz firma oturduğum yere gelmesine rağmen benim kargomu getirmediler. Neden kargomu getirmediklerini sorduğumuzda da kargonun üstünde ''şubeden alınacak'' şeklinde bir yazı olduğu için getirmediklerini söylediler. Biz de şubeye gidip almak zorunda kaldık.

2) Bir kitabı karıştırmışlar.

3) Bir kitabı da bulunamadığı için iptal etmişler.

  Alışverişimin tek bir olumlu yanı vardı. O da BKM express ile yaptığım alışverişte 15 tl indirimin olmasıydı. Onun dışında benim için olumlu bir yanı yoktu. Bir dahakine her zamanki gibi okuoku sitesinden sipariş vereceğim. Hem gördüğüm kadarıyla okuoku sitesinde daha çok indirim yapılıyor.

  Bu yıl okunacaklar listemi tamamen değiştirip yeni bir başlangıç için klasikleri araştırmaya başladım. Şu anda listemde 100e yakın klasik kitap var. Belki bir gün bu üşengeçliğimi bırakıp aldığım notları sizlerle de paylaşırım.


Deliliğe Övgü - Erasmus
Otomatik Portakal - Anthony Burgess
Kaplumbağa Terbiyecisi - Emre Caner
Bir Gün Daha - Mitch Albom
Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk
Hayvan Çiftliği - George Orwell
Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Otomatik Portakal'ın filmini izlemiştim. İtiraf etmek gerekirse film biraz mide bulandırıcıydı ayrıca filmde yazarın eleştirdiği şeyi de pek anlayamamıştım ancak kitap filmden çok daha iyiydi.

Kaplumbağa Terbiyecisi karıştırılan kitap, evet! Kırmızı Pazartesi kitabını sipariş vermiştim ama bana gelen kitap Kaplumbağa Terbiyecisi oldu. Başta biraz sinirlenmeme rağmen bu kitabı araştırdığımda hem beğenenlerin fazla olduğunu hem de Kırmızı Pazartesi'den daha pahalı olduğunu gördüğümde sinirim biraz geçti. Kırmızı Pazartesi'den daha pahalı olduğu için sevindim çünkü bu kitap Kırmızı Pazartesi'nin indirimli fiyatına yani sadece 9 liraya geldi :D

Mitch Albom'un Zamanı Anlamak kitabını okumuş ve yazarın o tuhaf üslubunu çok sevmiştim. Yazarın bir kitabını daha okumamak olmazdı.

George Orwell en merak ettiğim yazarlardan. Can yayınları bu aralar çok şık kapaklar çıkarıyor. Hayvan Çiftliği de bunlardan sadece bir tanesi.


Şimşek Hırsızı kitabı hakkında yaptığım yorumu okumak için TIK TIK
Şimşek Hırsızı'nı çok beğenmiştim. Mitolojiye ilgim olduğu için bu tür kitapları okurken çok keyif alıyorum. Canavarlar Denizi'ni migrostan %40 indirimle aldım. Favori yazarlarım arasında olan Rick Riordan'ın Percy Jackson ve Olimposlular serisi ile Olimpos Kahramanları serisini birer birer almayı düşünüyorum. Percy Jackson ve Olimposlular serisi Yunan Mitolojisi'ni içerirken Olimpos Kahramanları ise Roma Mitolojisi'ni konu alıyor.

Bahçede Felsefe kitabını da D&R'dan Can yayınları'nın 5 liralık kampanyasından aldım. Arka kapaktaki yazı gerçekten çok ilgi çekiciydi.

ARKA KAPAK
Jane Austen, bir bahçesi olmadığı zamanlarda neden yazamaz hale gelmişti? Jean-Paul Sartre kendi halinde bir parktan neden ölesiye nefret ediyor, o parkın tetiklediği "bulantı" duygusuyla tüm yaşamı boyunca nasıl mücadele ediyordu? George Orwell'ı en güç koşullarda toprağında delice çalışmaya iten neydi? Birkaç bodur, çirkin saksı çiçeği Marcel Proust'a ne ifade ediyordu? Ve Voltaire, "Bahçemizi ekip biçelim," derken yalnızca felsefi bir alegori mi yapıyordu? Avustralya'nın genç kuşak felsefecilerinden Damon Young bu çalışmasında felsefenin temel konularından olan insan ve doğa ilişkisine değişik bir pencere açıyor, tartışmanın merkezine "bahçe" kavramını oturtarak bu ezelî ve ebedî ilişkinin dinamiklerini anlamaya çalışıyor. Felsefe ve edebiyata ilgi duyanlar kadar, dünyaya değişik açılardan bakmayı sevenler için de hoş, cazip bir okuma!

2 yorum:

  1. Blogunuzu yeni keşfettim, bana da beklerim :)) İyi günler :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Siz zaten severek takip ettiğim bloglardansınız :))

      Sil