30 Temmuz 2015 Perşembe

Okuduğum Kitaplar

  Herkese merhaba!
  Bloga yazmayalı aylar olmuş. Burayı bir süreliğine bile olsa bırakmayı hiç istememiş olsam da okul nedeniyle buradan aylarca uzak durmak zorunda kaldım. Yoğunluk dahilinde bile olsam birkaç kitap okuyabildiğim için mutluyum.

  Her sene dediğim gibi bu sene de okul dönemim çok hızlı geçti. Bu senenin benim için verimli bir sene olduğunu düşünüyorum çünkü yapamam dediğim çoğu şeyi özellikle giderek artan hırsım sayesinde yapabildim ve bu durum insanın kendine olan inancını artırıp olumlu düşünmesini sağlıyor ve bu da beni mutlu ediyor. Hem kimi mutlu etmez ki bu durum söylesenize ? :))

  Bu sürede okuduğum 12 kitap var ve bu postta okuduğum kitapları sırasıyla yazıp yanına o kitaba verdiğim puanı yazacağım. Kitapları kısaca yorumlasam bile post çok uzun olacağından sadece okuduğum kitapları yazacağım ayrıca bazı kitapların içeriklerini de çok hatırlayamadığım için yorum yazarken zorlanabilirim. Bu nedenle bu sefer bu şekilde yapmayı tercih ettim.

Gece Okulu - C.J. Daugherty ★ ★ ☆ ☆ 
Köpek Düşleri - Markus Zusak ★ ★ ★ ☆ 
Yılkı Atı - Abbas Sayar ★ ★ ☆ ☆ 
Saksı Olmanın Faydaları - Stephen Chbosky ★ ★ ★  
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali ★ ★ ★ ★ 
Mahalle Kahvesi - Sait Faik Abasıyanık ★ ★ ★ ☆ 
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov ★ ★ ★ ★ 
Yabancı - Albert Camus ★ ★   
Satranç - Stefan Zweig ★ ★ ★ ★ 
Zamanı Anlamak - Mitch Albom ★ ★   
Dönüşüm - Franz Kafka ★ ★   
Çember serisi: Siyah - Ted Dekker ★ ★ ★ ★ 

Saksı Olmanın Faydaları adlı kitabım arkadaşımda olduğu için sizlere gösteremiyorum :)

Klasiklere de başlayabildim sonunda :)) 
Okuduğum klasikler arasında en sevdiğim, Stefan Zweig'ın Satranç kitabı oldu. Kitap bittiğinde kendi kendime keşke daha uzun olsaydı dedim, tadı damağımda kaldı. Sayfa sayısı az olmasına rağmen insanı derinden etkileyebilme özelliğine sahip bir kitap. Zweig'ın Brezilya'da sürgündeyken yazdığı bu uzun öyküsü mutlaka okunmalı.


Okuyup da blogda paylaşmadığım 2 kitap daha var: Tanrıça ve Yemin. Bu kitapları geçen sene Ekim'de, Çalıkuşu ve Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitaplarından önce okumama rağmen bloga yazmamışım. Unutmadan bunları da ekleyeyim dedim.


Tanrıça serisi #1: Tanrıça - Aimee Carter ★ ★ ★  
The Pledge #1: Yemin - Kimberly Derting ★ ★ ★  

  Gördüğünüz üzere ikisi de farklı serilerin başlangıç kitapları.

  Yunan mitolojisine ilgili olduğum için Tanrıça'yı okurken çok keyif aldım. O 1 puanı nerden kırdığımı tam hatırlayamasam da kitap muhteşem denecek kadar iyi değildi benim için, ancak kendi türüne göre içinde birazcık aşk ile akıcı bir özelliğe sahip. Serinin devamını almayı düşünüyorum.

  Yemin kitabını kitap okuyamama sorunumun olduğu bir zamanda okumuştum ve cidden çok iyi gelmişti. Kitabın türü distopya -sanırım okuduğum ilk distopik roman-. Bu kitabı bitirdikten sonra epey bir araştırma yapmıştım ve bir üçlemenin ilk kitabı olduğunu öğrenmiştim. Serinin diğer kitapları Türkçe'ye daha çevrilmemiş.
  Benim yazacağım bu kadardı. Herkese keyifli okumalar! :))

3 yorum:

 1. Ben olsam zamanı anlamak kitabına tam puan verirdim. 1 yıldız kırmanın nedenini merak ettim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar çok derin bir anlayışı farklı bir anlatış şekli kullanarak sürükleyici bir dille anlatmasına karşın kitabı bitirdiğimde bir şeylerin eksik olduğunu hissettim.

   Sil
 2. Guzel puanlama iyi okumalar :)

  YanıtlaSil