9 Aralık 2013 Pazartesi

Ambrosia Laneti - M. R. YALÇINKAYA

   Bu aralar pek kitap okuyamıyorum. Çok meşgul olduğumdan kitapları okurken baya bir ara verdiğim için okuduğum kitaplardan tat alamadım desem yeridir.

   Ben genellikle yabancı yazarları türklere tercih ettiğimden türklerin yazdığı kitapları okumazdım. Ta ki Migros'ta indirime giren ve beni hayran bıraktıran kitabın kapağını görene dek... Meğer türkler de -çok iyi olmasa da- bilim-kurgu türünde kitaplar yazabiliyormuş. Bunu kanıtlayan kitap Ambrosia Laneti oldu!   Ambrosia Laneti, bilim-kurgu türünde bir kitap. Öykü 2028 yılında başlıyor. Teknoloji, kendine komut veren arabalar olana dek çok ilerlemiştir. Devletler ikiye ayrılmıştır; biri Universum, diğeri Terra. Ana karakterimiz Bilim Kent'te çalışan Can Umar, bilim adamı arkadaşlarından oluşan bir grupla çağın ölümcül hastalığı olan TBID'e (Teknoloji Kökenli Bağışıklık Yetmezliği) çare bulmak için dişlekler üzerinde çalışır ve istemeyerek hem TBID hastalığını iyileştirip kanser hücrelerini durduran hem de ölümsüzlüğün ilacını bulur. Bu ilacı kendi çıkarları için kullanmak isteyen ''dost görünümlü'' Universum ve ardından dünyada oluşan kaos...


   Eğlenceli bir kitaptı benim için. Kitabın beğenmediğim tarafı; yazarın, kitabın bazı kısımlarında çok hızlı gitmesiydi. Arada geçen yılları iki-üç cümlede anlatmış yazar. Onu da, yazarın acemiliğine bırakıyorum, ne de olsa bu ilk kitabı. Kitabı beğenmedim desem hakaret olur aslında. Ne de olsa kitap yazmak emek ister. Kitaba, dolayısı ile yazara saygı lütfen...emek verilmiş sonuçta. Her kitap saygıyı hakeder ne de olsa. Eğer bilim-kurgu seviyorsanız bir türk kardeşimizin yazdığı bu romanı alıp okumanızı tavsiye ederim.

   Yazarın röportajını okumak istiyorsanız tık tık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder